Trvale udržitelná skříň aneb detox šatníku

04.04.2022

Milí přátelé udržitelnějších návyků, dnes bych se ráda věnovala tématu, které je stěžejní, ještě před samotným výběrem produktů a jejich pořízením. Ať už jde o nákup, výrobu u lokální značky nebo úlovek z druhé ruky. V následujících odstavcích se podíváme na krok - který občas bolí, ne vždy je zábavný a energií u něj sršet nebudete (spíše naopak). Posune vás ale o mílový krok kupředu v práci na vašem efektivním a vysněném šatníku.

Mluvím o třídění, vymetení skříně, vytažení oděvních kostlivců a solitérů, na které již sedla notná vrstva prachu. A ač o nich víme, často před nimi tak trochu zavíráme oči. Jestliže si ale chceme udělat jasno v našem aktuálním nastavení stylu, popsání specifik a jedinečností naší oděvní osobnosti, je třeba se podívat realitě přímo do očí a ne dělat, že ta plná ramínka, kupičky a krabice neexistují.

Návodů na třídění, takových těch klasických, najdete v online světě velké množství. Ne že by jednotlivé části nefungovaly, je ale třeba počítat s tím, že se nedá šatník vytřídit dokonale za pár hodin, půl den či snad víkend. Je totiž zcela přirozené (a zároveň je to jeden z našich největších problémů, proč vlastně i onen neutěšený stav ve skříních máme), že k úklidu v šatníku má většina z nás už od dětství vybudován vztah spíše negativní. Třídíme jen když na nás věci padají, když nemůžeme něco najít nebo když se mění sezóna...

Ideální je ale průběžná péče, postupná práce na skládání a uvažování nad možnými kombinacemi a zároveň chybějícími částmi šatníku. A připočteme-li k tomu to, že většina z nás neumí popsat svůj styl, protože se hledá nebo je aktuálně ztracená v záplavě trendů, nekvality, neznalosti textilních materiálů a proporcí svého těla, nechci a ani nebudu vám slibovat, že po přečtení řádků níže získáte osvícený nástroj "jak na to". Rychlé a instantní řešení neexistuje a platí to i u zefektivnění šatníku. Ráda bych vám ale poskytla inspiraci a třeba i zasadila malé semínko k přemýšlení.

Naučím vás proto pár mých oblíbených triků, které vám mohou pomoci vytřídit skříň na sezónu jaro/léto relativně kvalitně a bezbolestně a možná vás budou i bavit. 😊 Pojďme na to:

Využijte přelomu jaro/léto a motivujte se k úklidu. Zimní kousky po vyprání či profesionálním čištění bezpečně zazimujte, boty omyjte, nakrémujte a uložte ke spánku. V jejich další sezóně vám poděkují a odvděčí se vám svým vzhledem, vůní a neponičenou kvalitou, věřte mi. Jarní a letní obsah skříně a botníku si můžete ve skříni či na štendru umístit na přední pozice. Stejně tak jarní obuv a doplňky.


  • ZKUSTE PRAVIDLO "25"
    Pravidlo 25 je poměrně jednoduchá metoda očisty šatníku, kterou ráda doporučuji pro první velké třídění. I když je každá skříň individuální, tak vám pravidlo 25 zaručí, že zhruba 25 % veškerého obsahu rádi a s klidem vytřídíte, darujete někomu jinému či ekologicky zlikvidujete. Stačí následovat tyto kroky: 
  1. Buďte otevření tomu, že změnu do své skříně zanést chcete. Věřte své intuici a říkejte sami sobě pravdu - kolikrát se každému z nás stalo, že jsme udělali nákupní chybu, i to je normální. Důležité je se z chyb poučit.
  2. Pokuste se změnit svůj negativní postoj k úklidu a třídění na pozitivní. Zkuste to vnímat jako něco, čemu rádi věnujete čas a energii, protože pracujete na sobě, svém sebevědomí, dobrém pocitu i na tom, že při každém dalším nákupu budete umět lépe pracovat s financemi i časem.
  3. Udělejte si čas na očistu šatníku i na sebe. Nevyhnete se totiž tomu, že bude potřeba vše pro danou sezónu vyndat ze skříně, komod a dalších skrýší. A pokud nechcete vše jen úhledně srovnat a zarovnat zpět, neočekávejte, že se takový kus práce dá zvládnout za pár hodin. Pokud si tedy ponecháte i v následujícím dni prostor na úklid po "výbuchu" a relax pro duši i tělo, bude to báječné.
  4. Každou věc vezměte do rukou. U některé postačí na ni kouknout, jak visí na ramínku, jinou několikrát vezmete, odložíte, anebo vás dokonce ona věc donutí, abyste ji oblékli... i takové váhavé kousky se ve skříni objevují (:D).
  5. Zeptejte se sami sebe: Koupil/a bych si danou věc znovu za cenu, kterou jsem za ni dal/a poté, co vím, jak mi v ní pocitově bylo? Nosila a kombinovala se mi daná věc dobře? Pomohla opticky mé postavě? Cítím se příjemně v tomto střihu, materiálu? Je údržba této věci praktická? Jestliže jste si víckrát odpověděli ano - kousek stále patří do vaší skříně a pověste ho na štendr či do skříně do některé z hlavních zón, na kterou dobře uvidíte. Jestliže zaznělo rezolutní ne, proboha, uf, no - pak věc odložte do připravené velké tašky.

    A jestliže váháte - prozatím ji do skříně vraťte do některé z vedlejších zón. Možná danou věc pak nebudete týdny, měsíce potřebovat v kombinacích vašich stylingů a s větším klidem, a především jistotou ji pak posunete dále sami.


NOSTE SVOJE TOP KOUSKY. Další praktický krok je zkusit si po nějakou dobu (určete si podle vlastní chutě) - 2 týdny, 3 týdny, měsíc či dva - fungovat "jen" s věcmi, které jste si vytřídili jako svoje top. Na ně jste hrdí, máte je rádi, evidentně se v nich dobře cítíte a kombinace z nich vám jdou jedna báseň.

Jakmile budete fungovat v tomto módu, rychle se vám ukáže, že vám pokaždé k dokonalé kombinaci chybí vhodná obuv či kabelka. Svetr či kabátek. Popište si danou věc co nejvíce - barva, styl, výška podpatku, materiál - přírodní, matný, lesklý, zdobený, s nápisem. A přemýšlejte nad tím, zda daná vytoužená věc bude ideální kombinací i pro jiné kousky.

Kouzlo totiž tkví v tom, že budete nejen pracovat s potenciálem věcí, které jste již zakoupili a utratili za ně peníze, ale zároveň budete více a více poznávat sami sebe - zjišťovat své potřeby i si ověřovat, co opravdu nemáte rádi, neradi nosíte či v čem se sami sobě nelíbíte a vzdalujete se tak svému módnímu já, místo abyste se mu přibližovali a zdokonalovali ho.

Tip: Pokaždé, když si vezmete věc z ramínka na sebe, otočte jej. Uvidíte velmi brzy, které kousky zůstávají stále dokola nevyužité.

Škatulkujte podle stylu či barev, starejte se o věci. Své oblečení si srovnejte podle stylu či barev, jak se vám bude nejvíce líbit (fungovat). Spravte, co je třeba, vyperte a uložte do police, šuplíku či zavěste na ramínko vonnou esenci v jakékoliv podobě (pytlíček se sušenou směsí, dřevo cedrové či jiné, které pokapete pár kapkami vonného oleje).

Zamýšlejte se nad kombinacemi. Zkuste si vzít některý z vašich oblíbených kousků. Je to sukně, sáčko nebo džíny? Na tom nesejde. Položte jej na plocho do středu postele a zkuste skládat do kombinací - jaká trika či topy by například k dané sukni šly? A když toto triko, jaké boty a kabelku? Doplňkem by byl šátek či klobouk, trenchcoat nebo džínová bunda? Stoupněte si na židli a kombinace si vyfoťte. Už nikdy se vám pak v ranním časovém presu nestane, že nebudete vědět co s čím kombinovat. A věřím, že i množství času stráveného převlékáním se zminimalizuje a časem vymizí úplně.

Tip: Myslete na sebe jako na ženu mnoha tváří. Vaše nálady, hormonální nastavení a samozřejmě potřeby daného dne jsou určující pro výběr outfitu tak, abyste se celý den v oblečení cítila dobře.

Doufám, že vám mé osvědčené tipy přinesly alespoň malou inspiraci. Dejte mi vědět, jak jste při jarním/letním detoxu svých skříní uspěli a těším se na vaše šatníkové příběhy.

A nezapomeňte - kdy jindy než teď a kdo jiný než vy? Ve mně máte navíc vždy podporu, jsem totiž váš největší fanoušek a kdybyste si nevěděli rady, vyšlete e-mailového holuba s dotazem. Nejste v tom sami. 😊

S láskou

Kami